Založ si blog

Má ľudský život nejakú hodnotu? (4)

Nedávno som čítal na spravodajskom portáli článok s nadpisom „Umiernení teroristi a ISIS si navzájom odrezávajú hlavy”. Pre týchto ľudí ľudský život asi hodnotu nemá žiadnu. Podobné správy môžeme v mediach nájsť denne.

Dennodenne nám média podsúvajú suchým konštatovaním informácie, kde bolo koľko zabitých alebo zranených ľudí, často bez toho, aby v tom bola nejaká emócia alebo odsúdenie tohto konania. Naopak, veľakrát sú tieto informácie zľahčené až zbulvarizované, čím začíname toto vnímať, ako by to bolo bežné správanie, ako by ľudský život skutočne nemal žiadnu hodnotu. Je teda ľudský život skutočne tak bezcenný, aby sme pri jeho strate, aj keď sa nejedná o blízkeho alebo známeho človeka, nevyjadrili ani trochu ľútosti, máme brať zabíjanie ako súčasť života a tešiť sa z toho, že sa nás to „teraz” nedotklo? Myslím si, že nie a som presvedčený, že väčšina ľudí, tak ako ja, považuje život za tu najväčšiu hodnotu, ktorá existuje.

Život je nezvratný a to bez ohľadu na to, či po ňom niečo nasleduje alebo nie. Preto by sme mali robiť všetko preto, aby nedochádzalo k utrpeniu a zbytočným stratám na životoch. Ale čo? V našom blízkom okolí sa môžeme snažiť o to, aby sa zlepšovali vzťahy, miesto vyvolávania konfliktov si môžeme pomáhať, byť k sebe ohľaduplní a to v bežnom živote, v rodine i na cestách, nezabúdajme pri tom aj na vytváranie dobrých vzťahov s okolitou prírodou. Čo ale robiť so vzdialeným okolím? No, tu asi môžeme len prosiť Boha, aby zmenil myslenie tých, čo s tým môžu niečo urobiť, aby im dodal energiu v boji proti zlu a oni sa tak snažili o zlepšenie vzťahov na zemi. O zlepšenie vzťahov medzi ľuďmi navzájom v snahe zmierniť ich utrpenie a zastaviť ich zabíjanie, ako aj medzi ľuďmi a zemou, čo je pre ľudí tiež prospešné.

Život na zemi by bol určite krajší, keby sme nevyužívali rozum, ktorý nám Boh dal, k tomu, aby sme škodili sebe aj zemi, ale k tomu, aby sme si v živote pomáhali a spoločne hľadali možnosti ako žiť so zemou v rovnováhe.

Duša človeka

22.11.2017

Prednedávnom som na internete1/ čítal, že dvaja svetoví vedci, americký fyzik doktor Stuart Hameroff a britský matematik sir Roger Penrose, prišli s teóriou dokazujúcou, že ľudská duša je viac »

Sme ako mravce (6)

17.08.2017

O mravcoch je toho na internete, ale aj inde v literatúre, napísaného veľa, existuje tiež veda zaoberajúca sa ich životom, myrmekológia. Mravce sú veľmi zaujímavý hmyz. Pestujú rastliny, lovia, viac »

Čo je konanie dobra a čo konanie zla? (5)

10.06.2017

Niekto považuje za dobré zhromažďovať majetok, niekedy aj nezákonne. Ďalší za dobré považuje ochraňovať prírodu. Iný považuje za dobre zabiť náboženského odporcu. A čo zákony v jednotlivých viac »

miloš zeman

Zeman bol v prvej 'debate' sám, s moderátorom vtipkoval

22.01.2018 22:33, aktualizované: 23:16

Zeman žartoval o tom, že jeho prvou politickou chybou bolo, keď ako dieťa plakal kvôli smrti komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Pápež František, Greg Burke

Pápež sa ospravedlnil za výroky obraňujúce čilského biskupa

22.01.2018 22:14

Biskup Juan Barros je podozrivý z krytia pedofilného kňaza Fernanda Karadimu.

Vladimir Putin

Pravoslávny biskup nebude voliť Putina, prezidenta nazval 'temnotou'

22.01.2018 21:01

Ide o prvý raz, keď sa vysokopostavený predstaviteľ pravoslávnej cirkvi postavil proti Putinovi. Doteraz cirkev stála jednotne za Putinom.

USA, Kapitol, Senát

Senátori sa dohodli na obnovení financovania amerických federálnych úradov

22.01.2018 19:40

Takzvaný shutdown ochromil činnosť mnohých vládnych inštitúcií v USA.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 5942x
Priemerná čítanosť článkov: 849x

Autor blogu

Kategórie