Založ si blog

Má ľudský život nejakú hodnotu? (4)

Nedávno som čítal na spravodajskom portáli článok s nadpisom „Umiernení teroristi a ISIS si navzájom odrezávajú hlavy”. Pre týchto ľudí ľudský život asi hodnotu nemá žiadnu. Podobné správy môžeme v mediach nájsť denne.

Dennodenne nám média podsúvajú suchým konštatovaním informácie, kde bolo koľko zabitých alebo zranených ľudí, často bez toho, aby v tom bola nejaká emócia alebo odsúdenie tohto konania. Naopak, veľakrát sú tieto informácie zľahčené až zbulvarizované, čím začíname toto vnímať, ako by to bolo bežné správanie, ako by ľudský život skutočne nemal žiadnu hodnotu. Je teda ľudský život skutočne tak bezcenný, aby sme pri jeho strate, aj keď sa nejedná o blízkeho alebo známeho človeka, nevyjadrili ani trochu ľútosti, máme brať zabíjanie ako súčasť života a tešiť sa z toho, že sa nás to „teraz” nedotklo? Myslím si, že nie a som presvedčený, že väčšina ľudí, tak ako ja, považuje život za tu najväčšiu hodnotu, ktorá existuje.

Život je nezvratný a to bez ohľadu na to, či po ňom niečo nasleduje alebo nie. Preto by sme mali robiť všetko preto, aby nedochádzalo k utrpeniu a zbytočným stratám na životoch. Ale čo? V našom blízkom okolí sa môžeme snažiť o to, aby sa zlepšovali vzťahy, miesto vyvolávania konfliktov si môžeme pomáhať, byť k sebe ohľaduplní a to v bežnom živote, v rodine i na cestách, nezabúdajme pri tom aj na vytváranie dobrých vzťahov s okolitou prírodou. Čo ale robiť so vzdialeným okolím? No, tu asi môžeme len prosiť Boha, aby zmenil myslenie tých, čo s tým môžu niečo urobiť, aby im dodal energiu v boji proti zlu a oni sa tak snažili o zlepšenie vzťahov na zemi. O zlepšenie vzťahov medzi ľuďmi navzájom v snahe zmierniť ich utrpenie a zastaviť ich zabíjanie, ako aj medzi ľuďmi a zemou, čo je pre ľudí tiež prospešné.

Život na zemi by bol určite krajší, keby sme nevyužívali rozum, ktorý nám Boh dal, k tomu, aby sme škodili sebe aj zemi, ale k tomu, aby sme si v živote pomáhali a spoločne hľadali možnosti ako žiť so zemou v rovnováhe.

Duša človeka

22.11.2017

Prednedávnom som na internete1/ čítal, že dvaja svetoví vedci, americký fyzik doktor Stuart Hameroff a britský matematik sir Roger Penrose, prišli s teóriou dokazujúcou, že ľudská duša je viac »

Sme ako mravce (6)

17.08.2017

O mravcoch je toho na internete, ale aj inde v literatúre, napísaného veľa, existuje tiež veda zaoberajúca sa ich životom, myrmekológia. Mravce sú veľmi zaujímavý hmyz. Pestujú rastliny, lovia, viac »

Čo je konanie dobra a čo konanie zla? (5)

10.06.2017

Niekto považuje za dobré zhromažďovať majetok, niekedy aj nezákonne. Ďalší za dobré považuje ochraňovať prírodu. Iný považuje za dobre zabiť náboženského odporcu. A čo zákony v jednotlivých viac »

USA-TRUMP/COASTGUARD

USA odstúpia od zmluvy o raketách. Trump obvinil Rusko, že ju porušuje

21.10.2018 02:24

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstúpia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v roku 1987 podpísali s Ruskom.

novinár, les

Ukážte Chášakdžího telo, vyzýva Amnesty International

20.10.2018 21:58

Nie všetci Saudskej Arábii a jej oficiálnej verzii veria a existuje podozrenie, že je len vymyslená, aby zakryla stopy vedúce ku korunnému princovi.

Ukrajina, Užhorod, protesty, kríza, demonštranti

V Zakarpatsku sa objavili protimaďarské bilbordy, Kyjev viní ruskú FSB

20.10.2018 21:01

Plagáty sa vraj lepili bez dohody s majiteľmi reklamných plôch.

Holandsko EÚ Kok expremiér úmrtie

Zomrel bývalý holandský premiér Wim Kok

20.10.2018 19:51

Po skončení politickej kariéry bol oficiálnym lobistom Európskej únie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 6872x
Priemerná čítanosť článkov: 982x

Autor blogu

Kategórie