Čo na to Boh? (2)

21. septembra 2016, vlaco, Nezaradené

Veľké množstvo ľudí na zemi zomiera následkom rôznych katastrof alebo chorôb a pri tom všetkom sa navzájom v nie malom množstve zabíjame, či už je to vo vojnách, lokálnych konfliktoch alebo z iného dôvodu. Mnohým ľuďom je to jedno, ak sa to netýka ich blízkych. Sú však ľudia, ktorí sa nad tým zamýšľajú, napr. niektorí neveriaci hovoria: „Keby Boh existoval, určite by to nedopustil.“ Niektorí veriaci sa zasa pýtajú: „Prečo to Boh dovolí?“ Čo teda na to Boh? Odpoveď skúsme hľadať v nasledujúcich riadkoch.

Už deti v škole sa učia o rovnováhe v prírode, o dôležitosti vyváženého stavu živých zložiek v ekosystéme, o producentoch a konzumentoch, koristiach a predátoroch, o príkladoch narušenia biologickej rovnováhy v prírode, aj o tom, že človek túto rovnováhu narušuje najviac a tiež o schopnosti prírody vyrovnať sa pomocou spätnej väzby späť do rovnovážneho stavu.

Problematikou rovnováhy v prírode sa zaoberá viacero vedných odborov a existuje o nej množstvo názorov a teórií. Z môjho pohľadu je zaujímavá teória Gaia, s ktorou prišiel v 60. rokoch 20. storočia britský biológ James Lovelock. Na Wikipedii a inde na internete je o nej množstvo materiálov a tiež odkazov na literatúru. Podľa tejto teórie je naša zem chápaná ako súvislý superorganizmus, v ktorom je živá a neživá zložka prírody prepojená. Je to obrovský samoregulujúci sa systém, kde si život sám udržuje svoje prostredie pre život. Inak povedané, život sám udržuje zem životom obývateľnú. Prostredie zeme je teda aktívne udržiavané a regulované pomocou živých organizmov, pričom je dôležitá ich druhová pestrosť. Každá zložka na zemi môže dlhodobo fungovať  len vtedy, keď svojou existenciou prispieva k udržiavaniu tejto homeostázy, vnútornej rovnováhy, pokiaľ sa tak nespráva, bude v záujmu prežitia celku, v tomto prípade zeme ako superorganizmu, zničená. Lovelock upozorňuje na destabilizačné správanie ľudstva, ktoré môže byť pre neho osudné, ako aj na skutočnosť, že človek v tomto systéme nie je najdôležitejší, je len jeho súčasťou, a môže byť nahradený iným druhom.

S teóriou Gaia sa v podstate stotožňujem, len by som chcel dodať, že zem, ktorá je superorganizmom, je súčasťou superbytosti, Boha. O tejto superbytosti som písal na svojom blogu v článku „Môj racionálny pohľad na Boha“.

My ľudia sme vďaka rozumu, ktorý nám Boh dal, na zemi najmocnejšími predátormi. Pretože nie vždy používame rozum tak, ako by sme mali, poháňaní pudmi a zlom (o zle som písal v článku „Môj racionálny pohľad na Boha“), plníme úlohu akoby predátora aj voči nám samým. Boh nám však nedal rozum na to, aby sme sa vzájomne zabíjali, ale preto, aby sa nám na zemi lepšie žilo. Aby sme dokázali našu zem poznať a pochopiť ju, aby sme sa naučili s ňou žiť a rešpektovať ju. Aby sme s rozumom prispievali k udržiavaniu onej homeostázy bez toho, aby sme sa museli navzájom, alebo nás muselo niečo, zabíjať.

 

Pozri tiež

Môj racionálny pohľad na Boha (1)

Pane Bože, za čo mňa trestáš? (3)