Nie je to dávno, čo som čítal článok o tom, že rastliny majú inteligenciu. Článkov na túto tému je na internete dosť. Zdá sa, že sa vedci i „nevedci“ tejto problematike venujú. Rastliny podľa nich vnímajú prostredie, v ktorom sú a ukladajú si do pamäti rôzne parametre, ktoré vedia neskôr využiť. Vedia sa učiť. Komunikujú medzi sebou a taktiež s živočíchmi, ktoré dokážu manipulovať. K svojmu okoliu bývajú štedré, umožňujú prežiť ostatným, ak je to však potrebné k ich prežitiu, vedia byť k svojmu okoliu agresívne. Rastliny sú pevne spojené so zemou a v ich koreňoch, teda pod zemou, by mal byť ich mozog.
Nechcem sa tu však zaoberať inteligenciou rastlín ale tým, či je naša zem superorganizmus, aj týmto sa vedci zaoberajú, alebo možno už nezaoberajú. Inteligenciu rastlín som spomenul preto, pretože si myslím, že to spolu súvisí, ako sa v jednej piesni spieva „Stromy, živé ruky zeme …“. S teóriou, že naša zem je súvislý superorganizmus, v ktorom je živá a neživá zložka prírody prepojená, prišiel v 60. rokoch 20. storočia britský biológ James Lovelock. Na internete je o tejto teórii nazývanej Gaia množstvo materiálov a tiež odkazov na literatúru. Ja som o nej niečo spomenul v článku „Čo na to Boh“ v tomto blogu. Naša zem je podľa tejto teórie, s ktorou sa stotožňujem aj keď nebola všeobecne prijatá a asi ju už niekto ďalej nerozvíja, obrovský samoregulujúci sa systém, kde si život sám udržuje svoje prostredie pre život. Prostredie zeme je teda aktívne udržiavané a regulované pomocou živých organizmov, inak povedané život sám udržuje zem životom obývateľnú. Táto teória nie je v rozpore s teóriou, že rastliny majú inteligenciu. Myslím si, že tento superorganizmus, z ktorého jednotlivé rastliny vyrastajú, je ich akousi nadriadenou zložkou, ktorá do istej miery koordinuje nielen ich činnosť, ale aj činnosť všetkého na zemi s cieľom udržať zem životom obývateľnú.
Ako som uviedol, myslím si, že naša zem je superorganizmus. Superorganizmus, ktorý je súčasťou niečoho väčšieho, povedal by som, že vesmíru, superbytosti, Boha. Niekde som čítal, neviem však či to je pravda, že Albert Einstein povedal, že má pocit naprostej pokory pred neuchopiteľným tajomstvom a harmóniou vesmíru. Možno aj on mal na mysli Boha.
No nech je to ako je, v každom prípade by sme mali k našej zemi pristupovať s rešpektom a pokorou, poskytuje nám útočisko, je naším domovom. Mali by sme sa snažiť ju poznať, pochopiť a rešpektovať, aby nám domovom bola aj naďalej.
ale aj moc spotvorit a nicit neexistencia zla ...
Vedomie má v sebe moc tvoriť, vytvárať v ...
a "clovek" zije s velkym rozporom ...
ten nadpis akoby sa ludstvo snazili vyvolat ...
Niekde som čítal, že aj hviezdy sú bytosti, ...
Celá debata | RSS tejto debaty